Kıl Dönmesi Nerde Çıkar?

Özellikle genç ve orta yaş insanların can alıcı sorunu olan kıl dönmesi korunma önlemleri almak için dikkat edilmesi gereken nokta her zaman kuyruk sokumu bölgesi olmalıdır. Çünkü %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Geri kalan %5’lik kısım ise göbek bölgesi ve berberlerin ellerinde ortaya çıkandır. Yüzde  kıl dönmesi olarak lanse edilen görüntüler yanlış olup, o kıl dönmesi değil aksine kıl batması sorunudur. Aşağıdaki video’da her ikisinide izleyebilir. Kolayca ayrımını yapabilirsiniz.

Kalça ve Kuyruk Sokumu

Kuyruk Sokumunda Görülür?
Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi %95 oranında insanların kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Bu kadın ve erkekler için değişmeyen bir gerçektir. Bunun nedeni ise insan vücudunda en en hassas en yumuşak cilt yapısının kuyruk sokumu olması ile alakalıdır.

Neden Kuyruk Sokumunda Olur?
Hastalığın kabaca tarifi cilt altında kılların toplanmasıdır. Toplanan bu kıllar ise saç ve vücudumuzdan dökülen kıllardan oluşmaktadır. Özellikle gençler, fazla kilo, terleme ve kaykılarak oturanlar sürekli risk grubunda yer alır. Örnek saçınızdan sırtınıza dökülen kıllar yayılarak oturan insanların direkt olarak kuyruk sokumuna kayacaktır. insan vücudunda bulunan milyarlarca delikten kendine yol bulan kıllar cilt altına girmektedir. Cilt altında çoğalması ile kişide rahatsızlıklara ve belirtilere neden olmaktadır.

Göbek ve Ellerde Kıl Dönmesi Olur mu?
%95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülen Pilonidal Sinüs %5 oranında ise göbek bölgesi, koltuk altı ve berberlerin ellerinde görülürler. Ama bunlar oldukça düşük ve nadir görülen vakalardır.

Kıl Batması Nedir?
Mesela bazı görüntülerde aşağıdaki videodada var yüzde kıl dönemsi diye sunulan görüntü kıl dönmesi değil, kıl batması sorunudur. Çünkü yüz bölgesinde kıl dönmesi olmaz. Kıl batması ise özellikle traş olunan, epilasyon yapılan bölgelerde kılların kökten çıkarılması sonucu yeniden çıkmaya çalışan kıl ucunun cilt dışına çıkamayarak cilt altında uzaması ile oluşur. Belli bir noktadan sonra sivilce gibi apse oluşturabilir. Apse patlatılarak bir cımbız yardımı ile çıkarılır. Çok sık görülmese bile bu kesinlikle kıl dönmesi ile alakası yoktur.

26 Soru Var

Doktora Sor
 1. Antepli

  Hocam benim anüs bölgem ile yumurtalarımın arasında zeytin tanesi kadar şişlik var bu nedir kıl dönmesimidir kıl batmasımıdır veya başka birşey mi yardımcı olursanız sevinirim

 2. haktan

  Kil donmesi apsesi ne zaman bosalir ve 5 gundur hep ayni bir agri var bir degisiklik yok kizarlik ve siskinlik yok

 3. mustafa ali

  merhaba ben yaklaşık 2 buçuk aya önce açık bırakma yöntemiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum hala yara açık ama benim 20 lik dişim çıkyor ve doktor antibiyotik ve ağrı kesici verdi kullanmamda sakınca varmı

 4. taner

  hocam göbeğimin alt kısmında bir delik var kıl dönmesine benziyor. bu bölgede olabilir mi. ameliyatı nasıl oluyor

  1. Asistan

   göbek deliğinde kıl dönmesi olabiliyor ameliyatla yapılmaz uygun bir şekilde temizlenir 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02 görüntü atın bakalım yardımcı olmaya çlışalım

 5. Burak

  Hocam penisimin 2 cm üstünde bi misket tanesi kadar büyük bişey var sivilcedir diye aldırmamıştım ilk başta ama sonradan acımaya başladı bu kıl dönmesimidir?

  1. Asistan

   görmek gerekir arayıp randevu alıp gelebilirsniz yada cildiyeye gidebilirsiniz 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

 6. aslım

  merhaba benim kıl dönmesi şikayetim var ameliyat olmak istiyorum süreç nasıl olur?

  1. Asistan

   Merhaba;
   Muayene olduktan sonra kıl dönmenize uygun olan tedaviler size anlatılır ve kabul ederseniz aynı gün ameliyatınızı da yapabiliriz.
   Whatsapp:0542 231 2823 görüntü atabilirsiniz veya 0216 357 00 02 nolu hattan bizi arayabilirsiniz

 7. yıldırım

  hocam kıl dönmesi var bende amelyat oldum ama ağrım var ve çalişyorum oturarak ne yapmalıyım ?

  1. Asistan

   merhaba
   ameliyat olalı ne kadar oldu tekrar etmiş olabilir ağrı akla apseyi getirir muayene olabilirsiniz yada 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02nolu hatlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Genç

  Hocam benim kuyruk sokumun degil ama tam deliğin yanında çıkmış bir sivilce var bu nedir

  1. Asistan

   542 231 2823 veya 0216 357 00 02 görüntü yollayın bakalım yada muayene olabilirsiniz

 9. AZİZ

  HOCAM KIL DÖNMESİ VAR BENE HAPSA YAPTI AMELİYAT YAPMAYA DÜŞÜNYORUM NE ÖNERİRİSİNİZ?

  merhaba.önce apsenin boşaltılması gerekir.daha sonra ameliyat olmanız.geçiktermeden tedavi olmanızda fayda var.dilerseniz 0216 357 00 02-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

 10. ekrem

  hocam kıl dönmesi ameliyati oldum 5 ay herşi iyidi fakat şimdi ağrım var ne yapmalıyım?

 11. sema

  hocam kıl dönmesı var bende ve iltehaplandı çok ağrım var ne yapmalıyım?

  merhaba.tedavi olmanız lazım.

 12. aysun

  hocam 2 gün oldu abse oldum ve çok ağrım var ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun ?

  1. draliriza

   Merhaba. Apsenin boşaltılması lazım. Aksi taktirde ağrılarınız devam eder

 13. BERAT

  HOCAM MERHABA 2 GÜN ÖNCE MAKATIMIN BİRAZ ÜSTÜNDE KÜÇÜK BİR DELİK OLUŞTU AĞRI YAPIYO OTURMAKTA ZORLANIYOM SİZCE KIL DÖNMESİ OLABİLİRMİ ?

  merhaba.olabilir.muayene olmadan kesin birşey söylemek doğru olmaz.dilerseniz 0216 357 00 02-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

 14. arzu

  hocam merhaba 2 aylık hamileyim makatımda kıl dönmesi oluştu aşırı ağrım var ne yapmalıyım ?

  merhaba. çok geç kalmadan muayene olmanızda fayda var.doktorunuz size gerekeni söyleyecektir.dilersseniz 02163570002 numaralı telefondan bilgi alabilrisiniz

 15. neslihan

  hocam kıl dönmesi şikayetim var.APSE oluşmuş ilaçmı kullanmalıyım ?apse boşaltılmalımı ?

  merhaba.op.drv ali rıza şahap barlas

  apse boşaltılması gerekir duruma göre ilaç tedavisi daha sonra yapılabilir.ihmal etmemekte fayda var.sağlıklı günler dileriz.

 16. sadik

  merhaba hocam kil dönmesi tedavisi sonrası kaç gün oturmak yasak oluyor ?
  merhaba.aynı gün içerisinde gündelik hayata devam edersiniz.
  dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler..

 17. cansel

  merhaba hocam kil dönmesi şikayetim var .Tedavi süreci nasıl oluyor ?
  merhaba.Kliniklerimizde kil dönmesi tedavisini mikro sinüsektomi yöntemiyle, 2 cm’lik alani uyusturarak yapiyoruz. Islemi 10-20 dakikada tamamliyoruz. Ameliyatta narkoz gerekmedigi için hemen evinize veya isinize dönebilirsiniz. Yara bakimi, pansuman ve yatak istirahati gerekmez. Iyilesme tamamlandiginda görünür bir iz kalmamaktadir. dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 18. umut

  merhaba hocam eşim meme kanseri kil dönmesi şikayeti var tedavi olabilir mi ?
  merhaba.hiç bir sakıncası yoktur.ameliyat olabilir.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 19. gökhan

  merhaba hocam kıl dönmesi tedavisi ortama kaç dk sürmekte dır ?
  MERHABA.ORTALAMA 20 DAKİKA SÜRER.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 20. merve

  kıl dönmesi tedavisi sonrasın da neler yapmak gerekir hocam ?
  merhaba.bölgenin temizliğine özen göstermeniz gerekir.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ali Rıza Sahap Barlas © 2017