Kıl dönmesi neden olur, kimlerde görülür?

Daha çok erkekleri ve özellikle 15-30 yaş arası insanları risk haline getiren Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) aslında bir hastalık değilde yaşam tarzı ve bazı ihmalkarlık sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Oysaki kıl dönmesine neden olan faktörleri bilip onlara karşı önlem aldığınızda %90 oranında kıl dönmesi sorununa karşı korunmuş olursunuz. Peki bunuda belirttikten sonra bakalım kıl dönmesi neden olur ve kimlerde görülür birlikte ele alalım.

Pilonidal sinüs neden olur

Kıl dönmesi erkeklerde daha yaygın olmasının nedeni kısa saç alışkanlığı ile alakalıdır. Sağlıklı bir saç derisinde 200 – 230 bin adet saç teli bulunmaktadır. Bunlar hergün 60-100 tel arası dökülerek değişim ve yenilenme süreci ile devam eder. Bu değişim esnasında dökülen saçlar sırtımıza ve oradan hareket esnasında kalçamıza ve kuyruk sokumuna gidebilmektedir. Günlük saç değişim süreci bazı insanların panik yaparak saç dökülmesi yaşıyorum korkusunada neden olmaktadır.)

Her insan doğuştan gelen bir özellik olarak vücudumuzda gözle görülmeyen milyarlarca delik bulunmaktadır. Kıl dönmesine neden olan faktörlerden biride dökülen kılların bu deliklerden cilt altına girerek kıl yumağı oluşturmaıdır. Cilt altına giren kıllar bir kapsül tarafından sarılmakta olup cildimize temas etmesini engellemektedir. Fakat bu kapsül çok fazla dayanıklı ve sert olmadığı için ani hareket ve oturma kalkmalarda bu patlayabilmektedir. Bu durumda cilde temas eden kıllar kişide dayanılmaz, ağrı ve ateşe neden olmaktadır. Böylesi durumlarda kişi geç kalmadan kıl dönmesi tedavisi olması gerekmektedir.

Bazı kaynaklarda kıl dönmesinin cilt altından çıkmaya çalışan kılların çıkamayarak cilt altında birikmesi ile ortaya çıktığı söylensede bu çok mantıklı değildir. Çünkü kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumunda olur ve ameliyatla çıkarılan kıllar gelişmiş mikroskoplarla incelendiğinde o bölgeye ait olmadıkları anlaşılmaktadır.

Değerli arkadaşlar sorun basit bir baş yada diş ağrısından ibaret olmadığı için kendiliğinden geçmesi yada ilaç, krem vs ile kurtulmanızda mümkün değildir. Yapılacak işlem basit kıl yumağı çıkarılmalıdır. Bunun için tek çare ameliyattır. Önemli olan en başarılı ameliyat yöntemini seçmektir. Bugüne kadar 14 farklı yöntemin geliştirildiği kıl dönmesi tedavisi alanında en çok tercih edileni ise Mikro Sinüsektomi yöntemidir. Çünkü hasta 10 dakikada sağlığına kavuştuktan sonra evine, işine, okuluna dönebilir. Diğerlerinde olduğu gibi pansuman ve işgücü kaybı yaşanmaz.

Kaynak

Kıl Dönmesi Neden Olur?

9 Soru Var

Doktora Sor
 1. kübra

  HOCAM KONDİLOMUM VAR VE ÖNLEM İÇİN NE YAPMALIYIM ÇÜNKÜ YÜZÜMÜ BULAŞTI VE KOLUMDA DA VAR?

  1. Asistan

   önlem için tedavi olmalısınız sonrasında takip altında olmalısınız
   0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

 2. arif

  hocam annemde varis var ve kiloda var ayakta duramyor o derecede yani bide yaşlı ne öneririsniz?

  merhaba.varislerin tevasini öneririz.köpük tedavisi uyguluyoruz biz.dilerseniz 0216 357 00 02-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz.

 3. banu

  hocam ben 3 sene önce ameliyat oldum kıl dönmesinde tekrarladı yeterince alınmamış kesesi varmış sizin nasıl bir yöntemle tedavi ediyorsunuz ?

  Kliniklerimizde kil dönmesi tedavisini mikro sinüsektomi yöntemiyle, 2 cm’lik alani uyusturarak yapiyoruz. Islemi 10-20 dakikada tamamliyoruz. Ameliyatta narkoz gerekmedigi için hemen evinize veya isinize dönebilirsiniz. Yara bakimi, pansuman ve yatak istirahati gerekmez. Iyilesme tamamlandiginda görünür bir iz kalmamaktadir.
  dilerseniz 02163570002-03 numaralardan bilgi alabilirsiniz

 4. zeynep

  kıl dönmesi rahatsızlığım var hocam apse yaptı tedavi olmam için ilaçmı kullanmam lazım ?

  merhaba.önce apsenin boşaltılması lazım daha sonra duruma göre ilaç tedavisi uygulanır.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz…

 5. ayşe

  merhaba hocam kıl dönmesi ameliyatı sonrası iyileşme süreci kaç gün dur ? çalıştığım için ona göre izin alcam .
  merhaba.aynı gün taburcu olursunuz ve gündelik hayatınıza devam edersiniz.illaki biraz ağrılarınız olur fakat sosyal yaşamınızı etkilemez.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 6. ahmet

  merhaba hocam kil dönmesi tedavisi için ilk önce apsenin geçmesini mi beklenmeli ?
  merhaba.ilk önce apseyi boşaltıp rahatlatabilirsiniz.bekledikçe kistinizi büyütürsünüz bilginiz olsun.en kısa sürede bir hekime baş vurmanızda fayda var.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 7. necdet

  merhaba hocam 8 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum . Derin ve büyük bir kesik açılmıştı . İyileştikten sonra şikayetlerimin geçmişti . 1 hafta dır . Ameliyat olduğum bölge de ağrı oluştu . Tekrarlamış olabilir mi ?
  merhaba.tekrardan muayene olmanızda fayda var.dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

 8. Ahu

  Merhaba ali hocam kil dönmem var kasinti yapiyor kaşıdım kokulu sıvı geldi ne yapabilirim tesekkurler
  merhaba.apse yapmış olabilir.kısa sürede bir hekime danışmanızda fayda var.muayene olmadan kesin bir şey söylemek doğru olmaz.bizim muayenelerimiz ücretsizdir dilerseniz 02163570002-03 numaralardan ücretsiz randevu için bilgi alabilir randevu oluşturabilirsiniz.sağlıklı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ali Rıza Sahap Barlas © 2017