Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus) Nedir?

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bir hastalık, aslında hastalık demek yerine sorun diyebiliriz. Çünkü vücut sağlığı ile alakası olmayan kişinin yaşam tarzı ile alakalı olduğu söylenebilir. Kıl dönmesi nedir ve neden olur dedinizde farklı cevaplar alırsanız hiç şaşırmayın. Geçtiğimiz günlerde bir tv kanalında bir meslektaşımız daha çok bitkilerle ilgilenir kıl dönmesini tarif ederken şu şekilde bir açıklama getirdi. Cilt altından çıkmaya çalışan kılların çıkamayarak cilt altında birikmesi sonucu olur dedi ve o an şaşırdım kaldım.

Kıl Dönmesi Nedir?

Yukarda bahsi geçen Prof. meslektaşımın aksine yapılan bilimsel araştırmalarda ameliyatla çıkarılan kıl yumağı incelediğinde o kılların hiç birisi o bölgeye ait olmadığı anlaşılmıştır. Hekimlerin büyük bir çoğunlukla hem fikir olduğu ve teşhis sonuçlarında saç kılları ve ense bölgesinden dökülmelerden kaynaklandığı bilinmektedir. Ense kısmında kuyruk sokumuna dökülen saç telleri kuyruk sokumu bölgesindeki cildin oldukça yumuşak oluşu nedeniyle özellikle yürüyüş esnasında oluşan sürtünme ile cilt altında toplanmaktadır.Cilt altında biriken kıl yumağı kişide iltahap oluşmasına neden olmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Konuya geçmeden önce yine yukardaki Prof. meslektaşımın kıl dönmesi tedavisine yönelik önerdiği tedavi ile devam ederlim. Saygı değer meslektaşım hazırladığı bir kür ile kıl dönmesini tedavi edebileceğini söylemesin mi hepten şaştım kaldım. Günümüze kadar 14 farklı kıl dönmesi ameliyatı geliştirilmiş olup bir çoğu hastaları ciddi sıkıntıya soktuğu için uygulaması son bulmuş olasada günümüzde daha gelişmiş yöntemleri devam etmektedir. Onlardan biride bascom, flap ve mikro sinüsektomi yöntemidir. En başarılı yöntemlerden ve hastaya en az sıkıntı hatta bir bir sıkıntı yaşatmayanlardan olup 4cm alanında bir kesi yapılarak cilt altında biriken kıl yumağı çıkarılarak cerrahi dikiş yöntemiyle dikilir.

Kıl Dönmesi
Yukardaki Prof. arkadaşımız bitki ile tedavi edeceğini söylerken bazı hekimler ise başka çare yok deyip flap yöntemi uygulamaktalar nerdeyse 20 cm genişliğinde bir kesi ile yapmaktadır. Demekki onlar bitkilerle henüz tanışmamışlar. Siz siz olun bilimsel olmayan hiç bir şeye inanmayın. Hangi bitki cilt altındaki kıl yumağını çıkarabilir ki? Bir sonraki konumuzda kıl dönmesi ameliyatları ve uygulanış şekillerini tanırız.

6 Soru Var

Doktora Sor
 1. i.halil

  merhaba hacam ben 2008 beri ameliyat oldum fakat halen akiyor ve agriyor

  1. draliriza

   Halil: Tekrarlamış ve makat apsesi oluşuyor.

 2. Serengül

  Ağrı verirmi

  1. draliriza

   Kıl dönmesi ağrı yapan bir hastalık değildir.

 3. Glen Hilyard

  Hi,

  Hope all is well…

  Can I ask if you will be interested to know “how your website alirizasahapbarlas.com can be setup with some Ninja Video Marketing technique that will pull in tons of qualified leads everyday for your business on autopilot basis…” ?

  Detailed step by step guide has been prepared exclusively for alirizasahapbarlas.com only, check it out here – http://saleschamp.co/nvm/?domain=alirizasahapbarlas.com

  Thank you.
  Glen
  Assistant Manager
  The Prospecto

 4. Alfred Yeo

  Hi,

  Let’s cut the long story short, I just wanted to ask if you will be interested to get your website alirizasahapbarlas.com ranked on Google first page within 2 to 3 months from now?

  Our no BS SEO service start from as low as US$298 /month for a whopping 25 keywords, no contract whatsoever. Our company is based in Singapore, and all works are administered & managed in SG to ensure quality.

  If you are keen to find out what US$298/month package can do for your website alirizasahapbarlas.com, kindly email to my manager at extremerankingseo99@gmail.com. DO NOT reply to me here, email to extremerankingseo99@gmail.com to get the details, and explain a bit your business & target audience, so we can give you the accurate proposal.

  Regards,
  Alfred Yeo
  Assistant Manager
  Extreme Ranking SEO – NO B.S. SEO Services

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ali Rıza Sahap Barlas © 2017