Anal Fissür Tedavisinde Öncelik Neden Botulinum Toksini Olmalıdır?

Anal Fissür TedavisiLateral internal sfinkterektomi (kasılarak çatlağın iyileşmesini engelleyen kasın kesilmesi) günümüzde de kronik anal fissürlerde en çok yapılan altın standartta bir ameliyattır, hastalığı tedavi etmede %100 yaklaşan oranlarda başarısı vardır.

Anal Fissür LİS Ameliyatı
Son senelerde bu başarısına rağmen LİS ameliyatı hafif hafif sorgulanır hale gelmektedir buda şu nedenlerle olmaktadır. LİS (Lateral İnternal Sfinkterektomi ) e bağlı kanama,hematom,abse,fistül oluşumu %16 oranındadır. Ameliyat yapılan vakaların ilk bir yılda% 1,2 sinde anal inkontinans (kontrolsüz gaz ve dışkı kaçırma) mevcuttur bu oran seneler geçtikçe yani yaş ilerledikçe daha da artar.

LİS ameliyatında oluşan bu komplikasyonlar nedeniyle İtalyan doktor grubunun başını çektiği bir doktor grubu bütün kronik anal fissürlerde ilk olarak botoks tedavisinin uygulanması konusunda hemfikirdir.

Anal Fissür Botoks Yöntemi
Botoks la anal fissürün iyileşme oranı LİS e yakındır ve komplikasyonları sıfırdır,bu nedenle ilk önce botoks uygulanmalıdır. Yukardaki videoda tedavi yönteminin uygulanışını bizzat görebilirsiniz.

4 Soru Var

Doktora Sor
 1. satılmış

  hocam durum şu bi çok kişide oldugu gibi ışkılama esnasında cam varmış gibi oluyo dışkılama sırasında büyük bi acı sonra ki 30 dk falan agrı yok devamında sekiz dokuz saat agrı devam ediyor sizce anuste yırtık mı yoksa hemoroid olabilir mi

  1. Asistan

   bahsettiğiniz şikayet makat çatlağı gibi duruyor
   0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

 2. yasemin

  hocam selamlar. bir yıl önce fissür için 100ünite botoks yaptırdım ve sentinel pili lazerle aldırdım.sonrasında gaz tutamamaya basladım .ayaktayken kaçıyor.ilk aylarda çok şiddetliydi gürültülü kaçıyordu şimdi o kadar değil ama tutamıyorum bazen.bir yıldır sürüyor acaba kalıcı hasar mı yapmıştır?

  1. Asistan

   görmek gerekir botox da kalıcı hasar olmaz eskisi kadar değil diyorsunuz botoxa bağlı ise daha da gerileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ali Rıza Sahap Barlas © 2017